Giresun Yerel Yemekleri

Mantar Kavurması
Mantar Kavurması
Kullanılan Malzeme : 2 yemek tabağı mantar, 2-3 adet orta boy soğan, 2 adet sivri biber, 1 adet domates, 2 kaşık tereyağı
Hazırlanışı : Mantarlar temizlenir, bol suda iyice yıkanır küçük doğranır. Soğanlar küçük doğranarak yağda kavrulur. Küçük doğranan biberler ve domates rendelenerek soğana ilave edilir. 1-2 dakika karıştırılır ve mantarlar ilave edilerek karıştırılıp pişirilir. Arzuya göre su ilave edilir. Su konulmadan da pişirilebilir. Not: Aynı şekilde mantar tuzlusu kavurması da yapılır. Bu durumda mantarlar akşamdan suya konarak tuzunun çıkması sağlanır.
Giresun Sevdalıları  6 yıl önce   Pişirme süresi : 20 dak.Yazının devamı 
Fırın Kuru Fasulye
Fırın Kuru Fasulye
Kullanılan Malzeme : 1/2 kg fırın kurusu fasulye, 1 su bardağı kuru fasulye, 2 kaşık pirinç, 1 çay bardağı mısır yarması, 1 avuç mısır unu, 2 adet soğan, 1 tatlı kaşığı salça, 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı sıvı yağ
Hazırlanışı : Fırın kurusu fasulyeler ayıklanarak haşlanır, süzülür ve doğranır. Diğer taraftan kuru fasulye ve yarma ayrı ayrı haşlanır, süzülür. Tencerede tereyağı eritilir, soğan ve salça konarak kavrulur. Kuru fasulye, yarma ve fırın kurusu fasulyeler ilave edilerek bir süre kavrulur. Üzerine sıcak su konur. Pirinç ve tuz ilave edilir. Yemek karıştırılarak mısır unu da konduktan sonra pirinçler uzayıncaya kadar pişirilir.
Giresun Sevdalıları  6 yıl önce   Pişirme süresi : 30 dak.Yazının devamı 
Isırgan Yemeği
Isırgan Yemeği
Kullanılan Malzeme : 1 kg. ısırganotu, 4 diş sarımsak, 1 çay bardağı un, 3 kaşık tereyağı, tuz, nane, su
Hazırlanışı : Isırgan iyice yıkanır ve kaynar suda haşlanarak süzülür. Sonra tel süzgeçten elle ezilerek geçirilir (robot veya blender ile de ezilebilir). Ezilen ısırgan tencereye alınarak ateşe konur. Eğer kıvamı koyu ise arzuya göre biraz su ilave edilir. Tuzu konur. 2-3 dakika piştikten sonra karıştırılarak azar azar unu ilave edilir. Unun topak olmamasına dikkat edilir. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Ayrı bir kapta ince doğranmış sarımsak yağda kavrulur ve ısırgana ilave edilir. Üzerine nane serpilerek servis yapılır. Not: Arzu edilirse üzerine süt ilave edilerek de yenebilir.
Giresun Sevdalıları  6 yıl önce   Pişirme süresi : 20 dak.Yazının devamı 


Lütfen eklediğiniz yemekler için resimde ekleyin
Yemeğin adı  
  Lütfen malzeme ve miktarını  "," virgül ile ayırın
Malzemeler
   
Hazırlanışı
   
Pişirme süresi  dakika'sını seçin 
Yemek Resmi ekle  
Kaç eder 3 + 5 = ?