İstanbul Ünlü İnsanları

Ahu Tuğba
Ahu Tuğba
oyuncu, 3 Mayıs 1963 yılında İstanbul'da doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Kolejini bitirdi. 13 yaşındayken ilk filmini çevirdi.1981 yılında tekrar film çekmeye başladı. Bugüne kadar 50'den fazla filmde rol aldı. 1984 yılında sahneye çıktı ve 30 kişilik grubuyla şov yaptı. İlk kez 1981 yılında Mustafa Ulusoy'la evlendi. Ahu Tuğba 1991 yılında Arnavut asıllı Timmy Alejtanij ile yaptığı evlilikten Ahu adında bir kız çocuğu sahibi oldu.
İstanbul Platformu  7 yıl önce  Yazının devamı 
Nejat İşler
Nejat İşler
29 Şubat 1972 tarihinde İstanbul’un Eyüp semtinde doğan Nejat İşler, Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde okurken tiyatro kollarında görev aldı. Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvar Bölümü'nü 1995 yılında bitirdi. Çeşitli tiyatro oyunları, film ve dizilerde görev aldı.
İstanbul Platformu  7 yıl önce  Yazının devamı 
Barış Manço
Barış Manço
Barış Manço 2 Ocak 1943; Üsküdar, İstanbul - 1 Şubat 1999; Kadıköy, İstanbul, Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve TV programı yapımcısı. Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılır. Müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesi'nde oldu. Yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi'nde tamamladı. Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca , Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı ve Barış Manço, kimi şarkılarını günlük hayatından aldı. “Domates, Biber, Patlıcan”, buna bir örnektir. Hazırladığı televizyon programıyla dünyanın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle "Barış Çelebi" olarak adlandırılmıştır.
İstanbul Platformu  7 yıl önce  Yazının devamı 
Sadri Alışık
Sadri Alışık
Sadri Alışık 5 Nisan 1925 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluk yıllarında tiyatroya ilgi duydu. Okul piyeslerinde rol aldı, tiyatroya Cağaloğlu Halk Evi'nde başladı. İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Tiyatro, sinema oyuncusu ve Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük komedyenlerdendir. Birçok bölümü olan Turist Ömer ve Ofsayt Osman serileri ile sinema kariyerinde zirveye ulaştı. Oyuncu Kerem Alışık'ın babasıdır. Sadri Alışık 18 Mart 1995 yılında vefat etti.
İstanbul Platformu  7 yıl önce  Yazının devamı 
  Ünlü veya tanınmış bir kişi adı yazın
Ünlü Kişi Adı     
Ünlü veya tanınmış kişi açıklamasını yazın
   
    
Kaç eder : 6 + 4 = ?