Sakarya Ünlü Yerleri

Büyük Akgöl
Büyük Akgöl
Ferizli ile Karasu ilçeleri arasında Gölkent (Koyunağılı) beldesi sınırlarında yer alan ve yol sapağında bulunan gölün Adapazarı'na uzaklığı 50-55 km dir. Gölün yüzölçümü 19 km²'dir. Adapazarı-Karasu karayolu yakınında yer alan gölün büyük bir bölümü sazlık ve bataklık durumdadır. Gölde yaban kazı ve yaban ördeği ile balık bulunmaktadır. Göl kıyısında mesire yeri düzen-lenmiştir.
Sakarya Hayranları  6 yıl önce  Nasıl gidilirYazının devamı 
Başköprü - Justinianus Köprüsü
Başköprü - Justinianus Köprüsü
Bizans İmparatoru Justinianus tarafından 6. asırda yapılmıştır. Adapazarı’ndadır. Sekiz gözü olan bu taş köprünün uzunluğu 429 metredir. Bizanslılardan kalma Pontogephyra, Zampi ve Tantaendie köprüleri de vardır.
Sakarya Hayranları  6 yıl önce  Nasıl gidilirYazının devamı 
Ali Fuat Paşa Köprüsü (Geyve-Göynük)
Ali Fuat Paşa Köprüsü (Geyve-Göynük)
Ali Fuat Paşa Köprüsü (Geyve-Göynük)Sakarya ili Geyve-Göynük yolu üzerinde bulunan bu köprü, tam okunamamakla beraber kitabesinden öğrenildiğine göre, Sultan II Beyazıt tarafından 1495 yılında yaptırılmıştır Kitabesinin arkasında dikdörtgen bir mermere de kabartma olarak “Şifa-ül Kulub Lika-ül Mahbub” yazılıdır Bunun altında da köprüyü yapan mimarlardan Abdullah oğlu Murat’ın ismi yazılıdır Kitabelerin çevresi çiçek motifleriyle bezenmiştir. Köprü beyaz kesme taştan, sivri kemerli 15 gözden meydana gelmiştir Bu gözlerden 5 tanesi suyun içerisinde diğer 10 göz ise seviyeyi düzenlemek için toprak üzerindedir Köprünün uzunluğu 19650m eni 550 m dir En büyük kemer açıklığı ise 1250 mdir Kemerlerin etrafında ikinci ve daha ince bir kemer yapılmıştır Köprünün 5 ve 6 gözleri arasında yuvarlak kemerli bir boşaltma gözü bulunmaktadır Ayrıca tempan duvarları ile korkulukları taş bloklardan meydana gelmiştir Köprünün Geyve girişindeki gözlerinden 1 ve 4 gözleri yıkılmış, buraya çelik kafeslerden kirişler yapılmıştır Köprü günümüzde kullanılmaktadır.
Sakarya Hayranları  6 yıl önce  Nasıl gidilirYazının devamı 
  Ünlü veya tanınmış bir yer adı yazın
Yer Adı     
Ünlü veya tanınmış yerin açıklamasını yazın
 
    
Kaç eder  6 + 7 = ?